4ος Μαθητικός Διαγωνισμός «Παιχνίδι και Μαθηματικά»

4ος Μαθητικός Διαγωνισμός «Παιχνίδι και Μαθηματικά» - ε.μ.ε. H Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (Ε.Μ.Ε) υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας διοργανώνει τον 4ο μαθητικό διαγωνισμό στο πλαίσιο του περιοδικού «Ο μικρός Ευκλείδης» με θέμα : « Παιχνίδι και Μαθηματικά» για τους μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου.

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί στις 19 Μαρτίου 2010, ημέρα Παρασκευή, για τους μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ τάξης κατά τις δύο τελευταίες διδακτικές ώρες (11.45 έως 13.15)

Βασικός σκοπός του διαγωνισμού είναι να έρθουν οι μαθητές σε επαφή με κάποιες ασκήσεις -δραστηριότητες, μέσα από τις οποίες:

• θα εκτιμήσουν τη χρήση των μαθηματικών σε πολλές εφαρμογές,
  • θα αντιληφθούν ότι τα μαθηματικά κρύβουν ομορφιά και προσφέρουν πολλές δυνατότητες στη ζωή μας,
  • θα χρησιμοποιήσουν τη μαθηματική τους σκέψη σε ευχάριστα και έξυπνα προβλήματα.

Ο διαγωνισμός δεν έχει χαρακτήρα ανταγωνισμού και επιλογής αλλά δημιουργικής συμμετοχής.

Η συμμετοχή στο διαγωνισμό είναι προαιρετική και μπορούν να λάβουν μέρος σ? αυτόν Δημοτικά Σχολεία από όλη τη χώρα.

Στο σχολείο μας οι τάξεις Ε΄ και ΣΤ΄ θα λάβουν μέρος στο διαγωνισμό ?

3 Replies to “4ος Μαθητικός Διαγωνισμός «Παιχνίδι και Μαθηματικά»”

1. avatar
    Πηλιανίδης Γιώργος says:

Διευκρινίσεις για τον διαγωνισμό μαθηματικών: Η βαθμολόγηση των γραπτών θα γίνει σε 100βάθμια κλίμακα. Τα θέματα είναι όλα ισότιμα και βαθμολογούνται με 10 μονάδες το καθένα (άριστα για το κάθε γραπτό οι 100 μονάδες). Σε όσα θέματα υπάρχουν επιμέρους ερωτήματα είναι και αυτά ισότιμα.

Καλή επιτυχία!

2. avatar
    Πηλιανίδης Γιώργος says:

Μπράβο στα παιδιά!

Τα πολλά μου συγχαρητήρια στα παιδιά της ΣΤ΄ και της Ε΄ τάξης που πήραν μέρος στο διαγωνισμό της Ε.Μ.Ε.

Ήταν μια μεγάλη ευκαιρία να δουν τη δύναμή τους στο σύνολο της ύλης μέχρι τώρα, αλλά και για μας να καταλάβουμε που υπάρχει το δικό μας λάθος!

Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας!

3. avatar
    anna says:

Τα θέματα ήταν πολύ εύκολα!

Comments are closed.