Παγκόσμια Ημέρα ΑΜΕΑ-Καλαθοσφαίριση σε αμαξίδιο

Στρέφουμε το βλέμμα των μαθητών μας σε μια κοινωνία που φροντίζει για την προσβασιμότητα και την συμπερίληψη!

Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας ΑΜΕΑ, υλοποιήθηκε στο σχολείο μας η δράση “Καλαθοσφαίριση με αμαξίδιο”, με καλεσμένο τον Παραολυμπιονίκη Κωνσταντίνο Παντελίδη.

Στόχος μας η ευαισθητοποίηση των μαθητών και μαθητριών, σε ζητήματα που αφορούν τα άτομα με αναπηρίες, παρέχοντας ευκαιρίες μέσα από βιωματικές και μη δραστηριότητες να τονίσουμε τα δικαιώματα των ανθρώπων με αναπηρία!

Οι μαθητές των Γ΄  – ΣΤ΄  τάξεων προετοιμάστηκαν μέσα από σχετικά βίντεο και συζήτηση, καθώς και προσομοίωση με καρέκλα. Αποκορύφωμα των δράσεων, ήταν η φυσική δραστηριότητα σε αθλητικό αμαξίδιο στο γυμναστήριο!

Στη συνέχεια οι μαθητές συμπλήρωσαν ένα φύλλο εργασίας και μια σχετική ζωγραφιά, όπου περιέγραψαν τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι αθλητές σε αμαξίδιο και τη λύση τους.

Ευχαριστούμε πολύ τον καταπληκτικό μας καλεσμένο Κωσταντίνο Παντελίδη!