Ο μαγικός κόσμος των Πρώτων Βοηθειών

10.000 μαθητές, 141 σχολικές μονάδες από Ελλάδα και Κύπρο, μαζί με τους  μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, ξεκίνησαν σήμερα το ταξίδι τους στο μαγικό κόσμο των Πρώτων Βοηθειών, μέσω του webinar των καταπληκτικών εκπαιδευτών, του ανθρωπιστικού Οργανισμού Kids save lives – Τα παιδιά σώζουν ζωές, που συστήνεται από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας και το  Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Αναζωογόνησης.

Συγχαρητήρια στους μαθητές και μαθήτριες των Δ, Ε ΄και ΣΤ τάξεων για την ενεργή συμμετοχή τους!

Η παραπάνω δράση υλοποιήθηκε στο πλαίσιο της αναγκαιότητας επιμόρφωσης και εκπαίδευσης μαθητών/τριών της σχολικής μονάδας στην Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση(ΚΑΡΠΑ) καθώς και σε άλλες επείγουσες για τη ζωή καταστάσεις.

Οι επιμέρους στόχοι της Δράσης είναι:

• Να διαμορφωθεί  ένα πλαισίο ενδοσχολικής θετικής συμπεριφοράς και αλληλεγγύης μεταξύ μαθητών/τριών
  • Να δωθούν Πρώτες Βοήθειες σε επείγουσες για τη ζωή καταστάσεις
  • Να καλλιεργηθούν δεξιοτήτες ζωής