Τα παιδιά σώζουν ζωές;

80 σχολικές μονάδες, από όλη την Ελλάδα, συμμετείχαν σήμερα στο webinar πρώτων βοηθειών, του ανθρωπιστικού Οργανισμού Kids save lives – Τα παιδιά σώζουν ζωές, που συστήνεται από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας και το  Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Αναζωογόνησης.

Από το σχολείο μας, παρακολούθησαν με ζωηρό ενδιαφέρον οι μαθητές και μαθήτριες της Ε΄ τάξης, που υλοποίησαν το εργαστήριο σε προηγούμενο έτος. Καλεσμένη μας ήταν και η ΣΤ΄ τάξη, που συμμετείχε ενεργά και με ενθουσιασμό!

Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου, οι μαθητές και μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να απαντήσουν σε ερωτήσεις μέσω chat, αλλά και να θέσουν τα δικά τους ερωτήματα.

Στο τέλος των παρουσιάσεων, δημιουργήσαμε λίγο χρόνο και χώρο για εξάσκηση σε θέση ανάνηψης και ΚΑΡΠΑ.

Έτσι απαντήσαμε θετικά στο αρχικό ερώτημα αν μπορούν τα παιδιά να σώσουν ζωές.

Βεβαίως και μπορούν!

Τα παιδιά είναι ενεργοί πολίτες!

Η παραπάνω δράση υλοποιήθηκε στο πλαίσιο της αναγκαιότητας επιμόρφωσης και εκπαίδευσης μαθητών/τριών της σχολικής μονάδας στην Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση(ΚΑΡΠΑ) καθώς και σε άλλες επείγουσες για τη ζωή καταστάσεις.

Οι επιμέρους στόχοι της Δράσης είναι:

• Να διαμορφωθεί  ένα πλαισίο ενδοσχολικής θετικής συμπεριφοράς και αλληλεγγύης μεταξύ μαθητών/τριών
  • Να δωθούν Πρώτες Βοήθειες σε επείγουσες για τη ζωή καταστάσεις
  • Να καλλιεργηθούν δεξιοτήτες ζωής