Γυμνάζομαι με τα «Γερά Αβγά»

• Πάτα πάνω σε μια εικόνα.

Οι μαθητές μας περιμένουν με λαχτάρα τη μεγάλη γιορτή του Πάσχα. Παράλληλα, στις διακοπές όλοι χρειαζόμαστε φυσική δραστηριότητα για να παραμένουμε υγιείς. Δείτε στην παρουσίαση αυτή πως μπορούμε να γυμναστούμε με τα «Γερά Αβγά». Για κάθε αβγό που επιλέγουμε εκτελούμε και μια άσκηση – δραστηριότητα!

Οδηγίες για τους μαθητές:

Έχεις διαλέξει τα αβγά του Πάσχα; Για να είναι γερά δώσε σε αυτά ενέργεια με την κίνησή σου.

• Διάλεξε ένα από τα δυο αβγά που εμφανίζονται αριστερά και δεξιά σε κάθε καρτέλα. Έχεις λίγα δευτερόλεπτα για να πάρεις την απόφασή σου. Η απόφαση αυτή είναι σταθερή και την ακολουθείς με ειλικρίνεια. Προχωράς με κλικ.
  • Στην επόμενη καρτέλα το αβγό που έχεις επιλέξει μικραίνει, μεταφέρεται ψηλά και με ένα βελάκι, σου αποκαλύπτει μια άσκηση.
  • Έχεις λίγο χρόνο να παρατηρήσεις τα σημεία κλειδιά της άσκησης.
  • Εκτέλεσε την άσκηση με κέφι και συνέχισε στις επόμενες καρτέλες.
  • Στο τέλος, θα έχεις δημιουργήσει με την ενέργεια της κίνησής σουένα καλάθι με άφθονα, γερά, πασχαλινά αβγά για όλη την οικογένεια και τους φίλους σου.
  • Μπορείς να παίξεις ξανά, επιλέγοντας τα αβγά που δεν είχες διαλέξει την πρώτη φορά και να εξασκηθείς στις υπόλοιπες ασκήσεις. Αναρωτήσου ποιες ασκήσεις σε δυσκόλεψαν περισσότερο.
  • Παίξε με άλλα μέλη της οικογένειάς σου και φίλους στο σπίτι ή από απόσταση.
  • Στο τέλος έχεις δημιουργήσει με την κίνησή σου ένα καλάθι με γερά αβγά.
  • Υπ. Στην καρτέλα 5 υπάρχει κινούμενη εικόνα με χιουμοριστικό χορό και δεν απαιτεί ακρίβεια στην κίνηση. Στη χιουμοριστική καρτέλα 3 ο «λαγός» θεωρούμε ότι εκτελεί χόπλα στην πρώτη εικόνα και αναπηδήσεις με τα δύο πόδια στη δεύτερη.

Διάλεξε τις ασκήσεις σου για το Πάσχα παρακάτω:

Ημερολόγιο της Άσκησης του Πάσχα Παράδειγμα

Ημερολόγιο της Άσκησης του Πάσχα Κενό