Βιβλιο-τρεχάλα φιλαναγνωσίας

Οι εκδόσεις ΨΥΧΟΓΙΟΣ διοργάνωσαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα φιλαναγνωσίας με τίτλο «Βιβλιο-τρεχάλα φιλαναγνωσίας». Το πρόγραμμα αποτέλεσαι διαγωνισμό με διάρκεια από τις 2/10/2017 έως τις 30/4/2018. Οι στόχοι του ήταν

• η καλλιέργεια πνεύματος φιλαναγνωσίας των μαθητών
  • η συμμετοχή στις καινοτόμες δράσεις που προτείνει το Υπουργείο Παιδείας
  • η δημιουργική έκφραση των μαθητών
  • η ενημέρωση των μαθητών για σύγχρονα κοινωνικά θέματα
  • η γνωριμία των μαθητών με σημαντικά έργα βραβευμένων συγγραφέων
  • οι συναντήσεις των μαθητών με καταξιωμένους Έλληνες συγγραφείς
  • η έμπρακτη ενίσχυση του εκπαιδευτικού έργου των σχολείων και των εκπαιδευτικών.

Στον διαγωνισμό αυτό πήρε μέρος η Α’ τάξη του 5ου και 12ου δημοτικού σχολείου, υλοποιώντας πέντε δράσεις με αφορμή κάποια βιβλία που διαβάστηκαν. Οι δράσεις πραγματοποιήθηκαν ομαδικά και ήταν: 1.Ζωγραφική ενός νέου εξώφυλλου. 2.Περιγραφή και ζωγραφική του αγαπημένου ήρωα. 3.Ζωγραφική μιας σκηνής του βιβλίου με κόμικς. 4.Αλλάγή του τέλους ενός βιβλίου. 5.Δημιουργία αφίσας με αφορμή τη θεματολογία του βιβλίου.
Τα βιβλία που εμείς διαβάσαμε στην τάξη μας για να πάρουμε μέρος στον διαγωνισμό, ήταν τρία από τα πέντε της λίστας των εκδόσεων ΨΥΧΟΓΙΟΣ. Αυτά ήταν:
«Το απέναντι νησί» της Ελένης Γεωργοστάθη
«Ο μεγάλος αδελφός» του Μάκη Τσίτα