Εκδρομή στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή

DSC_0051Την Τρίτη 28 Φεβρουαρίου πραγματοποιήσαμε την εκδρομούλα μας  στην  Αμερικανική Γεωργική Σχολή. Αν και ο καιρός δεν ήταν σύμμαχός μας, λόγω της πυκνής ομίχλης, εμείς περάσαμε πολύ πολύ όμορφα. Το πρόγραμμα που παρακολουθήσαμε είχε τον τίτλο «Το μονοπάτι για τις όρνιθες». Περιλάμβανε μια περιήγηση στους πτηνοθαλάμους ωοτοκίας και εκτροφής των κοτόπουλων και των γαλόπουλων καθώς και στη μονάδα ελέγχου και συσκευασίας αβγών- ωοσκοπικό κέντρο. Επίσης, επίσκεψη στο επωαστήριο και εκκολαπτήριο όπου τα παιδιά είδαν τους νεοσσούς- κοτοπουλάκια μίας ημέρας. Φυσικά, το μονοπάτι ξεκίνησε από ένα παραδοσιακό κοτέτσι, όπου τα παιδιά είχαν  την ευκαιρία να ταΐσουν τις κότες, να μαζέψουν τα  αβγά ημέρας και να τα μεταφέρουν στο ωοσκοπικό κέντρο για τον απαραίτητο έλεγχο!