Τα πρωτάκια στο Μουσείο Ύδρευσης Θεσσαλονίκης

museio-nerou-leadΣε ένα ιστορικό για την ύδρευση της πόλης κτιριακό συγκρότημα στην περιοχή των Σφαγείων, στεγάζεται το Μουσείο Ύδρευσης.  Το μουσείο, μέσα από οργανωμένες επισκέψεις σχολικών ομάδων, συνεισφέρει στη βιωματική επαφή των μαθητών με την ιστορία της υδροδότησης της Θεσσαλονίκης και κατ? επέκταση συμβάλλει στην ευαισθητοποίηση των νέων πάνω σε θέματα εξοικονόμησης νερού και προστασίας του περιβάλλοντος, σε μια περίοδο κατά την οποία τα θέματα της λειψυδρίας και της ερημοποίησης έχουν δυστυχώς μπει στην ατζέντα της επικαιρότητας. Από το 2001 το Μουσείο Ύδρευσης λειτουργεί με ευθύνη της Ε.Υ.Α.Θ. Α.Ε  και το χώρο αυτό επισκεφτήκαμε, την Τρίτη 20 Οκτώβρη, τα παιδιά της Α? τάξης του 5ου και 12ου δημοτικού σχολείου Πολίχνης.